IEPE Shockwave Blast Sensor
Şok Dalgası Ölçüm Sensörü

İçerik
Shockwave Sensörü
Ücretsiz Kurulum Desteği
Proje ve Sistem Desteği
Uzunluk
Çap
120 mm
Ø13.6 mm

Açık ve kapalı alanlarda el bombası (veya flash bang) gibi patlayıcı ürünlerin yarattığı şok dalgası ölçümlerinde kullanılmaktadır.


Genel Özellikler
Yüksek Hızlı Sinyal Görüntüleme
Sinyal (Veri) Analizi
İlgili Parametrelerin Hesabı
Görselleştirme ve Grafik Ekranı
Raporlama ve Çıktı
Kullanım Alanları
Mkek Kapsül - Şok Dalgası Ölçüm Sistemi
Hava Şiddeti Ölçümü 
Sualtı Patlama Ölçümü
Tepe ve toplam dürtü 
Patlayıcı Araştırmaları - Arge
Yapısal Yükleme 
Şok Tüpü
Kapalı Bomba Testi
Dalga Hızı Belirlenmesi
Patlayıcı Bileşen (örn. Squib) Lot Kabulü 
Mühimmat ve Silah Testi
Patlayıcı Testleri
Yüksek Frekans Patlaması
Dinamik basınç sensörleri; gelen basınç değişimine karşı piezo veya quarts kristaller üzerinde şekil değişimi oluşturur. Kristal üzerindeki şekil değişime karşı oluşan voltaj ölçülür. Basınç değişiminin Piezo elektik kristaller üzerindeki etkisine dayalı voltaj ölçüm prensibi ile çalışır. Dinamik sensörler, basıncın değişim değerine karşılık akım değişimi üretir.
Shockwave Sensörü Nedir?
Bir patlama, hava moleküllerini ısıtıp hızlandırarak hava basıncında ani bir artış ve hemen ardından şiddetli rüzgar üreten basınçta ani bir düşüş yaratır. Atmosferdeki basınçta dinamik değişimler olur. Bu değişimler; kimyasal, nükleer maddeler veya elektrik nedeniyle olabilir. Ayrıca, büyük bir basınç dalgalanması sadece birkaç milisaniye sürer, bu nedenle patlama olayındaki hızlı basınç değişimini doğru bir şekilde ölçmek için sensörlerin hızlı bir dinamik tepkiye sahip olmaları gerekir. 

Çeşitli kimyasal patlayıcıların sivil uygulamaları arasında şunlar bulunmaktadır: Madencilik, İnşaat, Yıkım, Piroteknik ve patlayıcıların savunma uygulamaları şunları içermektedir: Hava Bombaları, Madenler, Torpidolar, Islah İşlemleri, Balistik, Taktik Füzeler vb.

Ülkemiz ve Shockwave Sensörü
Ülkemizde patlama ve şok dalgalarındaki basıncın ölçümü ile ilgili yeterli araştırma ve geliştirme yapılmamıştır. Shockwave sensörü, daha çok askeri ve milli savunma alanında kullanılan endüstriyel bir tasarım ürünüdür. Bu yüzden yurtdışından tedariği çok zorlu olmasına karşın firmamız bu ürünü çok ucuza hizmete sunmaktadır.