Back Light L1616
Arka Plan Led Aydınlatma
Yapay Görme ve Görüntü İşleme
İçerik
Yapay Görme Danışmanlık Desteği
Back Light L1616
Güç Bağlantı Kablo ve Soket
Led Tipi    5 mm
Led Sayısı
16x16 - 256 adet
Açı     15° - 30° - 60°
Renk    Beyaz - Kırmızı
Yeşil - Morötesi (Ultraviyole)
Boyutlar
Uzunluk   121,9 mm
Genişlik   120,6 mm
Yükseklik   11,2 mm

Teknik Özelllikler
Kullanılan PCB türü Rijit Alüminyumdur. Isıya dayanıklı olmakla birlikte yüksek frekanslarda rahatlıkla çalıştırılabilir. Neme ve sarsıntıya dayanıklı olması sebebiyle her türlü mekanik ortamda kullanılabilir.

Ürünün Kalite Kontrolü

İmalat aşaması tamamlanınca ürün, sıkı kalite kontrol işlemlerinden geçmektedir. Yüksek akım verilerek ledler ısıtılır. Isınan ledler sıcaklık altında belirli bir süre bekletilir. Isınma işlemi sonucunda kararlı bir şekilde yanmayan ledler değiştirilir. Çok düşük ve çok yüksek voltajlara karşı ledlerin verdiği tepkiler değerlendirilerek kararlı yapıda olmayan ledler çöpe atılır. 

Sistemin tamamen kararlı, lineer ve hassas şekilde çalışması sağlanmadıkça bu işleme devam edilir.


Aydınlatma Tasarımı ve Hesabı

Aydınlatma çözümleri ile ilgili bütün teknik (eş dağılım, zıt yönlü dağılım, aydınlatma) hesaplamaları  ücretsiz şekilde müşterilerimize sunmaktayız.

Objektif görüntüyü yakalar ve ışık şeklinde algılayıcıya sunar.

Bu sürecin sağlıklı bir şekilde işlemesi için aydınlatma hesabı yapmak kaçınılmazdır. Bunun için temel değişkenler; 
Görüş alanı        : Işığın ne kadar alanı göreceği.
Çalışma mesafesi    : İş parçası, kamera ve aydınlatma arasındaki mesafeler.
Kamera            : Kameranın görüntü alma (frame) sayısı, tetik özellikleri.


Görüntüye ışıklandırma uygulamak için birçok farklı yöntem vardır. Işığın geldiği yön, parlaklığı ve hedefin rengine kıyasla renginin veya dalga boyunun, bir makine görme ortamı tasarlarken göz önünde bulundurulması gerekir. Işıklandırma, iyi bir görüntü elde etmenin çok önemli bir parçasıdır. 

Pozlama süresi ile birlikte, bu, aydınlatma uygulanmadan önce piksel dizisindeki ışığın miktarını belirler. Deklanşör veya pozlama süresi görüntünün piksel dizisine ne kadar süreyle yükleneceğini belirler. Yapay görmede, deklanşör elektronik olarak, genellikle milisaniye sırasına göre kontrol edilir.

Görüntü yakalandıktan sonra, yazılım araçları uygulanır. Bazıları analizden önce uygulanır (ön işleme), bazıları ise incelenen nesnenin özelliklerini belirlemek için kullanılır. Ön işleme aşamasında, kenarları netleştirmek, kontrastı artırmak veya boşlukları doldurmak için görüntüye efektler uygulanabilir. Bu, diğer yazılım araçlarının yeteneğini geliştirmek için yapılır.

Uygulama alanları


Yapay Görme (machine vision)
Kalite Güvencesi
Robot / Makine Rehberliği
Test ve kalibrasyon
Veri koleksiyonu
Gerçek zamanlı süreç kontrolü
Veri koleksiyonu
Makine izleme
Sayma sıralama
Görüntü İşleme (Image Processing)
Endüstriyel Led Aydınlatma
Konveyör Hattı Aydınlatma
Robot Otomasyon Uygulamaları
Endüstri 4.0 Uygulamaları
Back Light Nedir?

Türkçe'de "Arka Plan Led Aydınlatma" olarak tanımlanan ışıkların temel özelliği lensler  yardımıyla lineer (doğrusal) ışık yayılımı elde etmektir.

Yapay Görme Nedir?

Bilgisayarlı Görme veya Makine Görmesi (Machine Vision), genellikle endüstride olan otomatik muayene, proses kontrolü ve robot rehberliği gibi uygulamalar için görüntüleme tabanlı otomatik muayene ve analiz sağlamak için kullanılan teknoloji ve yöntemlerdir.

Yapay Görme, genellikle endüstriyel veya üretim ortamında nesneleri otomatik olarak incelemek ve analiz etmek için bir kamera veya birden fazla kameranın yazılım ile kontrol edilmesi şeklinde oluşturulan sistemlerdir. Elde edilen veriler daha sonra bir işlemi veya üretim faaliyetini kontrol etmek için kullanılabilir. Tipik bir uygulama montaj hattında olabilir; Bir parça üzerinde bir işlem yapıldıktan sonra, bir görüntüyü yakalamak ve işlemek için kamera tetiklenir. Kamera bir şeyin konumunu, rengini, boyutunu veya şeklini veya nesnenin orada olup olmadığını kontrol etmek için programlanabilir. Ayrıca standart veya 2 boyutlu matris barkodlara bakabilir ve deşifre edebilir, hatta basılan karakterleri okuyabilir.

Görüntü İşleme Nedir?

Görüntü işleme, gelişmiş bir görüntü elde etmek veya ondan bazı yararlı bilgiler elde etmek için görüntü üzerinde bazı işlemleri gerçekleştirme yöntemidir. Girişin bir görüntü olduğu ve çıktının görüntü veya bu görüntüyle ilgili özellikler / özellikler olabileceği bir sinyal işleme türüdür.

Görüntü işleme şunlardan oluşur:
Görüntüyü görüntü alma araçlarıyla içeri aktarmak;
Görüntünün analizi ve manipülasyonu;
Hangi sonuçta görüntünün değiştirilebileceği çıktı veya görüntü analizine dayanan rapor.